Да пътешестваме из Цикладите – гръцката островна група, която пленява с плисираните от вулкан разноцветни скали и накацалите бели къщи със сини орнаменти. Най-гръцката островна картина, любимо място за фотографите от цял свят, магията на Егея, сказания от легендите и митологията. Андрос, Тинос, Миконос, Наксос, Аморгос, Сирос, Парос и Антипарос, Иос, Санторини, Анафи, Кеа, Китнос, Серифос, Сифнос… те са 200 на брой, всеки със своята романтика и неподражаемост. Започваме пътешествието си от най-известният остров на Цикладите – Санторини.
Имало едно време една древна цивилизация, която била много силна, много напреднала, много интересна. Тя била на един от многото острови в Средиземноморието, но влияела на всички околни. Царували добрината, красотота, изкуството и настроението. Но един ден… Знаете приказката, нали? Най-малкото сте я гледали през очите на децата си от филмите на Дисни за загубената цивилизация. Мистичната Атлантида, която битува в хрониките на ръба на реалността и приказките.
И за всички онези, които вярват в приказки, тази легенда – легендата за потъналото царство Анлантида, днес се свързва с остров Санторини. Независимо, че големият океан носи името на тази мистерия, тя не се е състояла в онези ширини, където днес е акваторията му. Тя е била в изконните земи, люлка на древните цивилизации – Средиземноморието и най-вече Егея.
Още по темата: Фира – островната столица с поглед към вулкана…
Всичко било прекрасно, когато вулканът изригнал…Най-големият вулканичен взрив в историята на човечеството. И пратил на дъното една напреднала за времето си цивилизация. Всъщност, ако се поровим в историята първообраза на Атлантида не е Санторини. А близкият остров Крит, където тържествувала със своето омогъщество Микейската цивилизация. Но тя била само на 100 км. по море от епицентъра на вулкана и огромната му изригваща мощ го затрила завинаги. За да го консервира като артефакти и повече като митове и легенди.
Цунамито, породено от изригването е било с височина над 200 м, а при Крит е достигнало около 60 м. Усетено е чак в далечен Египет, а в годините на изследване е намерена пепел от вулкана чак на територията на днешна Северна Европа. И това изобщо не е последното изригване на вулкана, но другите са с по-скромни мащаби.
Именно поради честите вулканични изригвания, Санторини остава почти безлюден до края на Втората световна война. През 70-те години на острова започват да пристигат и да се заселват последователите на Хипи движението, които намират тук място за основаване на своите комуни. Това постепенно насочва светлината към острова и започва да се развива туризъм.
Уникалността му го прави все по-популярен и през последните две десетилетия остров Санторини е в топ класациите за най-харесван остров. Романтичните гледки към морето и вулканите Неа Камени и Палея камени го превръщат в една от най-предпочитаните дестинации за сключване на брак или сватбени пътешествия.
Днес остров Санторини е посещаван от средно 2 млн. туристи годишно, които пристигат по вода и въздух.
Тези истории превзема усещанията, когато попаднеш на остров Санторини. А и приказката продължава – дивни скални форми в червени, кафяви и черни „плисирани“ пластове, които само лавата на затихналия вулкан може да сътвори; бели къщи със сини орнаменти, накацали по скалите; красиво море и много романтика, витаеща във въздуха.
Не случайно Санторини е една от най-популярните и предпочитани световни туристически дестинации и винаги е в челната десетка на класациите. Всъщност това е цяла островна група, представляващи остатъците от кратера на вулкана.
Тук всичко е различно, особено белите къщи, които можеш с часове да съзерцаваш и да се чудиш как изобщо са построени. Стръмните малки пътеки между тях, редицата от параклиси и малки църкви, глинените делви и морски детайли подредени по кътовете и малките тераски – всичко това прави онзи незабравим образ на Санторини, който завинаги оставя следи в съзнанието.
Островната столица Тира /или Тера/ гъмжи от живот. По калдъръмените улици можеш с часове да се разхождаш из магазинчета и галерии, а таверните и китните ресторанчета те примамват с вкусната си гръцка кухня. Изобилието на прясна риба и морски дарове е безценно, а хладното узо съвсем допълва приятните преживявания.
В северния ъгъл на острова се намира едно много специално място, което сякаш е магнит за всички, стъпили на острова – Оя. Тук, на стръмните скали на носа се стичат хиляди всяка вечер, за да наблюдават залеза.
Счита се, че това е най-красивият залез на Земята и ако някой не вярва, горещо препоръчваме да го преживее. Когато слънцето изиграе невероятното си цветово представление и се потопи в морските вълни, когато хиляди започват да ръкопляскат, а влюбените да се целуват, разбираш защо виждаш толкова много булки тук, толкова млади и влюбени хора, толкова ентусиазирани романтици и жадни пътешественици.
Разходката из тесните улички на Оя, сред магазини, ресторанти и галерии осигурява невероятни картини. Не спираш да снимаш накацалите по стръмния каменен бряг бели къщи, малките басейни и сгушени тераси – всичко обърнато към красивото море и залива. До тук може да стигнеш и по вода – корабчета акостират при малко пристанище, откъдето до върха има 258 стъпала, които може да се изкачат пеш или с магаре.
Въпреки, че е вулканичен остров, за любителите на плаж и море, Санторини предлага своите уникални плажове: Черният плаж, Червеният плаж и Белият плаж.
Черният плаж е най-популярен и лесно достъпен. Разпростира се в Югоизточната част на острова, като най-известните курорти са Камари, Периса и Периволос. Пясъкът е от ситен до едър, черен на цвят. Червеният плаж е достъпен само по вода – разположен в Южната част на острова, до Акротири, а Белият плаж е по-скоро атракция и до него се стига само по вода.
Където и да се намирате на острова, не бива да пропускате насладата от добрата гръцка кухня. Непременно опитайте салата Санторини, скариди по гръцки – запечени в саханче скариди с доматен сос, чесън и фета, мусака, пържени тиквички и разбира се риба – във всичките й вариации! На остров Санторини се отглеждат много лозя и комбинацията от климатичните условия и черната вулканична почва/или пепел по-скоро/е причината тук да се произвеждат едни от най-добрите гръцки вина. Особено добри са белите и десертните вина – преливащи от аромат на слънце и екзотика.
Със своите неповторими бели къщи и църкви, сини куполи и спиращи дъха гледки гледки към безбрежното синьо море, днес остров Санторини е визитната картичка на Гърция, символ на красота, блясък и романтика.
текст и снимки: Валерия Симеонова