По традиция, датираща от 1909 година един от най-малките градове в България – Земен празнува своя ден на града.

Малката Земенска котловина е прекосена от виещата се жп линия, свързваща София с Кюстендил в деня на Св.Пантелеймон – 9 август 1909 г. Този акт определя бъдещето и развитието на селището и още тогава на многолюдното тържество се стичат всички земенчани, гости от всички села на краище и от София, Радомир, Кюстендил и Перник. На тържеството присъстват видни държавници, културни дейци, висши военни и др. Оттогава съществува една забележителна традиция – всяка година на тази дата се провежда голям събор в Земен, наречен от местните „Пантеле“.

А тази година съборът бе повече от специален, защото град Земен чества 40-та годишнина от обявяването си за град. Още от ранни зори цяло Краище започна да се стича към него. Отново по традиция къщите се напълниха с всичките членове на семействата – пръснати в различни краища на България и света, но върнали се в този ден към бащината къща и незабравимото детство. Една от тях е и Радослава Димитрова, която от 22 години живее в Канада, но специално дойде за празника.


В града дойдоха не само хората, свързани по някакъв начин с него, но и много приятели, жители на съседните Радомир, Кюстендил, Перник и Брезник. Дойдоха на СЪБОР! Така се казва тук. И това е напълно достатъчно, за да обясни какво точно се случва – сергии, преливащи от цветове и стоки (та било те и китайски), захарен памук, сладолед, пуканки, лакомства, въртележки и… задължителната „Скара-бира“.


Наистина животът на земенчани е много променен в последните нелеки икономически години, но едно нещо не се е променило – Съборът! Градът наброява 2150 души, но на празника се събраха около 15 000 души!



„Да ни е честит събора!“ – това е поздрава! И всички трябва да направят традиционната си разходка по сергиите, децата да напълнят очи с цветове, да се завъртят шеметно на люлките и да схрускат някое захарно петле, а също така и да похапнат захарен памук.


За порасналите – то е ясно!