Десет медала за българските гимнастички от двата турнира в Рига

05 март 2018

„Приключи един страхотен уикенд за българската художествена гимнастика. Общо десет медала от двата турнира и всички наши представителки ще се приберат в София с медали“ – това съобщиха от Българската федерация по художествена гимнастика на официалната си Фейсбук страница.

„Във финалите при жените нашите представителки спечелиха четири медала – Катрин Тасева грабна златните медали във финалите на обръч и лента, а Ерика Зафирова се пребори за две бронзови отличия – на топка и бухалки. На обръч тя получи оценка от 17.600, което я нареди на най-високото място на почетната стълбичка. Втора се класира Саломе Пашава от Грузия със 17.150т, а трета – Влада Николченко от Украйна, която получи оценка от 17.050 т.

На топка за финалите се класира само Ерика Зафирова, която спечели бронзовия медал с оценка от 16.650 т. Златото спечели Саломе Пашава от Грузия с оценка от 17.350 т, а среброто – Алин Харнаско от Беларус със 17,200 т.

На бухалки имаше две финалистки от България. Катрин допусна груби грешки и изпускане на уред извън терена и остана на седмо място, а Ерика се хвърли изключително смело и не си спести нищо, което и донесе втория медал – бронз на бухалки.

На лента всички допуснаха много грешки и Катрин се оказа с най-малко неточности и трудната композиция и оценката от 15.650 т, донесе втория златен медал. Втора се класира Алина Адилханова от Казахстан с оценка от 14.900, а трета Юлия Евчик от Беалрус с оценка от 14.850. Тук Ерика получи оценка от 14.100 и се нареди на 6-то място. По-рано при девойките във финалите имаме три сребърни медала – два на Татяна Воложанина – на обръч и лента и Анна Келман спечели сребро на бухалки, а на топка Таня Воложанина спечели бронзов медал.

Вчера Катрин Тасева се класира 3-та, а Ерика Зафирова 5-та в многобоя, а при девойките отборно – Татяна и Анна спечелиха среброто за България!

28576040_1817672304970273_1917448544781304194_n

Много добро представяне на всички български представителки в Рига! Разбира се, няма много от конкурентките, но е факт, че по новия правилник всяка гимнастичка, която си направи трудностите има шанс за медал!

Българският съдия на турнира при девойките Християна Тодорова сподели, че всички специалисти са останали много очаровани от представянето на българските момичета, много са харесали и Татяна, и Анна и отчитат голям напредък и при двете!

Поздравления за Бранимира Маркова, главен мениджър на национален отбор жени, за личния треньор на Ерика – Белла Каратанчева, за старши – треньора на национален отбор – девойки Силвия Стойнева, за личния треньор на Анна Келман – Дарина Кирякова, за съдията ни в Рига Християн Тодорова за отлично проведеното състезание! На националната база „Раковски“ се работи правилно, с много хъс, с вътрешна конкуренция и с много взаимна помощ! И това се вижда на всяко следващо състезание!